piątek, 15 sierpnia 2014

Set a Light 3D - czyli jak w prosty sposób zapanować nad światłem w studiu

Fotografia, to "malowanie światłem" - to wie prawie każdy, kto kiedykolwiek zajmował się tą dziedziną sztuki w sposób nieco bardziej świadomy. Mamy do dyspozycji różnorakie modyfikatory, pozwalające okiełznać światło zastane lub to z lamp błyskowych. Gdy mamy do czynienia z fotografowaniem w studiu, lampy wraz z wyżej wymienionymi modyfikatorami są naszym jedynym źródłem światła - mamy więc nad nim pełną kontrolę. Niestety każdy kto tego kiedykolwiek próbował wie, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Mamy setki jeśli nie tysiące możliwości ustawienia lamp, wyboru ich mocy, modyfikatorów, nie wspominając już o parametrach samego aparatu.

Gdy nie mamy doświadczenia i nie wiemy kompletnie co zrobić z tymi błyskającymi zabawkami widzianymi u znajomego fotografa, lub gdy doświadczenia mamy aż nad to i chętnie poeksperymentowalibyśmy z nowymi ustawieniami a nie mamy na to zwyczajnie czasu, z pomocą przyjdzie program na który ostatnio natknąłem się w sieci - Set a light - bo o nim mowa, to kombajn pozwalający w środowisku 3D określić rozmiary naszego wirtualnego studia, następnie postawić w nim wybranego modela (jest ich kilkoro i każdy ma dodatkowe pozy i warianty ubrań... lub też ich braku) i dodawać nieskończoną ilość źródeł światła. Każde z nich możemy dowolnie przesuwać, zmieniać wysokość statywu na którym stoi a także regulować jego moc, barwę czy modyfikatory nań założone. Tych ostatnich do wyboru jest całkiem sporo, od parasolek przez beauty dishe po różnorakie softboksy. Efekty naszej pracy możemy na bieżąco śledzić na ekranie podglądu, przedstawiającym scenę z perspektywy aparatu, którego pozycję także możemy dowolnie zmieniać. Poza tym, możemy bawić się jego parametrami - czasem ekspozycji, przesłoną oraz czułością ISO. Do wyboru mamy także multum obiektywów, odpowiadających swoimi ogniskowymi tym spotykanym w rzeczywistości.



Gdy wszystko będzie już dopięte na ostatni guzik, możemy "wykonać zdjęcie" a więc po prostu wyrenderować gotowy obrazek pokazujący rozłożenie światła na modelu. Świetną opcją, za którą twórcom należy się ogromny plus, jest możliwość wyeksportowania PDFa z danym presetem ustawienia sprzętu. W dokumencie znajdują się trzy rendery - obrazek z perspektywy aparatu, rzut po skosie na całe studio a także szczegółowy rzut z góry. Przy tym ostatnim mamy legendę, w której znajdują się dokładne dane na temat pozycji każdego obiektu w studiu, włącznie z wysokościami statywów, wszystkimi potrzebnymi kątami oraz mocą lamp i rozmiarami oraz rodzajem użytych modyfikatorów. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość umieszczenia w dokumencie danych modela i fotografa - przydatne gdy mamy zaplanowanych multum sesji i na każdej z nich chcemy zastosować inny setup.



Aplikacja na pierwszy rzut oka wydaje się być stworzoną dla amatorów i osób średnio zaawansowanych, którzy chcą potestować różne ustawienia światła bez ewentualnej kompromitacji przed modelem. Moim zdaniem program przyda się jednak każdemu, kto od czasu do czasu robi sesje studyjne, nawet profesjonaliście. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy w czasie zdjęć nie możemy eksperymentować - może zwyczajnie nie być na to czasu i miejsca (bardzo małe pomieszczenia) - z góry przygotowany plan z pewnością ułatwi pracę każdemu.

Program jest dostępny do pobrania za darmo w wersji trial tutaj. Możemy przetestować wersję Basic oraz Studio - odpaliłem obydwie i szczerze mówiąc jedyną różnicą jaka rzuciła mi się w oczy, to brak możliwości dokładnego ustalania wymiarów wirtualnego studia w wersji Basic. Mamy do wyboru trzy z góry ustalone wielkości, które w wersji Studio możemy potem dowolnie modyfikować. Zmian jest z pewnością więcej, jednak wpis ten powstaje na szybko po przetestowaniu programu i nie miałem jeszcze czasu się w niego zagłębiać. Pełna licencja programu  kosztuje odpowiednio 39,90 i 139,90 Euro dla wersji Basic i Studio i można ją zakupić pod tym linkiem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz